Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nasze zęby są stale narażone na niekorzystne działanie czynników mechanicznych (szczoteczka do zębów) i chemicznych (przede wszystkim kwasy zawarte w żywności i napojach).
Na skutek działania tych czynników każdego dnia zęby ulegają zarysowaniom, uszkodzeniom, wyniku czego tworzą się małe, niewidoczne dla ludzkiego oka rysy. Na uszkodzonej powierzchni szkliwa gromadzą się bakterie i pigmenty.
Z czasem może doprowadzić to do poważnych uszkodzeń, takich jak ubytki, pogorszenie ogólnego stanu zębów i utrata połysku szkliwa.
Uszkodzenia szkliwa są nieodwracalne. Ze względu na to, że w szkliwie nie ma żywych komórek, nie potrafi się ono regenerować. Żaden biologiczny proces nie jest w stanie naprawić uszkodzonego szkliwa zębowego.
Pacjenci często pytają, czy można w jakikolwiek naprawić szkliwo.
Obecnie istnieją już na rynku preparaty które w swoim składzie zawierają bioaktywne mikrocząsteczki, które budową i składem podobne są do minerałów tworzących szkliwo i zębinę. Dzięki temu mają zdolność wnikania w głąb mikroskopijnych uszkodzeń szkliwa i zębiny.
Technologia ta umożliwia odbudowę powierzchniowej warstwy mineralnej szkliwa i zębiny. Preparaty te znoszą również nadwrażliwość zębów.
Jeżeli zaistnieje tego typu problem najlepiej udać się do lekarza stomatologa. Lekarz dobierze odpowiednie środki i preparaty oraz dokładnie poinformuje jak je stosować.
dr n.med. Anna Maria Kowalska-Baron