Leczenie próchnicy

 

Doskonale rozumiemy jak ważne są zdrowe zęby i piękny uśmiech. Wiemy też, że gdy doświadczasz bólu, potrzebujesz szybkiej pomocy na najwyższym europejskim poziomie. Dobrze trafiłeś!

Leczenie próchnicy


Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną twardych tkanek zęba i objawia się ich uszkodzeniem. Często jej leczenie trwa tygodniami.

To, co wyróżnia naszą klinikę to fakt, że do leczenia próchnicy wykorzystujemy techniki oraz sprzęt o jak najmniejszym działaniu inwazyjnym. Oznacza to, że nasz Pacjent czuje się w pełni komfortowo i bezpiecznie. Efekty uzyskujemy szybciej i taniej.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub do wizyty w bezpośredniej, abyśmy mogli rozeznać sytuację i przedstawić możliwości leczenia.

Próchnicy można skutecznie zapobiegać i wyleczyć. Próchnica atakuje niemal 95% Polaków, dorosłych i dzieci.

Umów się na wizytę

Próchnica u dorosłych


Próchnicę u osób dorosłych możemy podzielić na próchnicę pierwotną, wtórną, ostrą, przewlekłą oraz kwitnącą.

Próchnica pierwotna powstaje na zdrowej powierzchni zęba.

Próchnica wtórna rozwija się wokół wypełnienia, pod wypełnieniem, pod uzupełnieniem protetycznym, itp. Często związane jest to z zaniedbaniem ze strony Pacjenta, ze stosowaniem nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub z nieprawidłową dietą. Takie wypełnienie wymaga wymiany.

Próchnica ostra występuje najczęściej u osób młodych. Związane jest to przede wszystkich z budową anatomiczną zęba. U osób młodych szkliwo jeszcze nie jest dostatecznie zmineralizowane, zębina ma szerokie kanaliki, co stwarza bardzo dobry dostęp dla bakterii i tym samym sprzyja to szybkiemu rozwojowi próchnicy.

Próchnica przewlekła występuje najczęściej u osób dorosłych. Przebiega ona powoli a niekiedy ulega zatrzymaniu, co nie oznacza jednak, że nie należy jej leczyć - wręcz przeciwnie.

Próchnica kwitnąca , to rodzaj próchnicy który postępuje bardzo szybko, obejmuje kilka zębów jednocześnie i zajmuje powierzchnie, które zazwyczaj są wolne od próchnicy.

Leczenie próchnicy polega na usunięciu chorobowo zmienionych tkanek zęba i zastąpieniu ich wypełnieniem . W przypadku bardzo dużego próchnicowego uszkodzenia tkanek, celem wzmocnienia korony zęba należy wykonać koronę protetyczną. Jeżeli mamy do czynienia z głębokim ubytkiem, stosowane są specjalne preparaty chroniące miazgę.

Próchnica zębów mlecznych


Dziecko rodzi się z jałową jamą ustną. Jednakże już w pierwszych godzinach życia jama ustna zostaje zasiedlona przez bakterie, które dostaje od matki. Zarówna mleko z piersi, jak i kaszki podawane niemowlakowi zawierają cukry, dzięki którym bakterie mogą się namnażać.

Próchnica zębów mlecznych szerzy się znacznie szybciej aniżeli w zębach stałych. Wpływa na to kilka czynników: różnice morfologiczne, chemiczne, słabsza mineralizacja zębów mlecznych w porównaniu ze stałymi, ale także niedostateczna higiena jamy ustnej.

U dzieci najczęściej wyróżniamy dwa typy próchnicy.

Pierwszy rodzaj próchnicy to tzw. próchnica wczesna, która pojawia się zaraz po wyrżnięciu zębów. Drugi typ próchnicy, to próchnica okrężna, która rozwija się w okolicy szyjek zębowych. Przebieg tego typu próchnicy jest bardzo szybki i w krótkim czasie doprowadza do złamania koron zębowych. Za ten stan rzeczy dużą winę ponoszą sami rodzice, którzy bagatelizują higienę jamy ustnej u dzieci. Niewielu rodziców wie o tym, że już od pierwszych dni po urodzeniu dziecka, należy dbać o higienę jamy ustnej. U niemowląt, które nie posiadają jeszcze zębów, należy myć wały dziąsłowe gazikiem nasączonym np. rumiankiem i nawiniętym na palec. W momencie pojawienia się pierwszych zębów, zaczynamy używać szczoteczek specjalnie dedykowanych dzieciom.

Aby doszło do rozwoju próchnicy muszą jednocześnie zaistnieć cztery czynniki: bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Choroba rozwinie się tylko wtedy, gdy wszystkie te czynniki wystąpią jednocześnie. Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie, a następnie prawidłowa higiena jamy ustnej może powstrzymać postępującą próchnicę.

Zapobieganie próchnicy


Aby zapobiegać próchnicy należy:

Odpowiednio się odżywiać- eliminować z diety cukry.

Dbać o higienę - należy szczotkować zęby po każdym posiłku odpowiednio dobraną pastą do zębów, używać dodatkowych akcesoriów typu nici i szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych, irygatora wodnego, płukanek do ust.

Dbać o profilaktykę- systematycznie wykonywać zabiegi higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym, zgłaszać się na wizyty kontrolne co pół roku.

Pamiętajmy - lepiej zapobiegać niż leczyć.

Systematyczność to możliwość zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu.

Nie chcemy narażać Pacjenta na kosztowne i ciężkie leczenie, dlatego służymy radą, pomocą oraz wiedzą, jak prawidłowo dbać o zdrowy uśmiech i jak zapobiegać chorobom zębów, w tym próchnicy.

Naszą myślą przewodnią jest zapobieganie i systematyczna profilaktyka.

Opinie

 • Waldemar Bauer
  Profesjonalizm w przemiłej atmosferze stwarzają specyficzny klimat który niweluje dyskomfort. Serdecznie polecam, aż chce się wracać
  Waldemar Bauer
 • Ewa Kaszczyszyn
  Tylko tam!!! Mój synek bez problemu siada na fotelu i bez płaczu poddaje się wyrwaniu ząbków. Ja również uczęszczam... Pełny profesjonalizm
  Ewa Kaszczyszyn
 • Barbara Ogrodniczak
  Pani Ania to jedyna Dentystka, której ufam i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła, a nie jestem "łatwą" Pacjentką :) // a tak zupełnie serio to pełen profesjonalizm, wyczucie i poprostu super Człowiek. Polecam
  Barbara Ogrodniczak
 • Adam Grzesik
  Przyznam że w wieku 42 lat dopiero u DrBaron dowiedziałem się że dotychczas "udawałem" że leczę zęby. To co tutaj otrzymałem w porównaniu z dotychczasowymi wizytami u "stomatologów" to przepaść. Każdemu polecam zacząć od przeglądu stanu swoich zębów i stawu skroniowo żuchwowego. Nawet jeśli uważasz że masz zdrowe zęby. Najlepiej zainwestowane pieniądze. Polecam
  Adam Grzesik
 • Wojciech Kania
  Niesamowita precyzja, profesjonalne podejście, bardzo miła atmosfera - polecam. Świadomie dokonałem dobrego wyboru
  Wojciech Kania
 • Elżbieta Giersberg
  Profesjonalizm na 100 %. Mogę polecić wszystkim zainteresowanym dobrym gabinetem stomatologicznym... miłą i przyjazną atmosferą w gabinecie.
  Elżbieta Giersberg
 • Wachowski Jakub
  Bardzo indywidualne podejście do klienta! Uśmiech, kultura i pełen profesjonalizm to cechy wrodzone gabinetu Dr. Baron. Usługa zawsze wykonana na najwyższym poziomie, nie znam w Opolu lepszego gabinetu stomatologicznego.
  Wachowski Jakub
 • Asia Świerczyńska
  Tylko tam i nigdzie indziej!!! Boisz się dentysty tu znajdziesz ukojenie i pełen profesjonalizm!!! Od progu przekroczonego wiesz, że jesteś w dobrych rękach! Polecam bardzo!!!
  Asia Świerczyńska
 • Aleksandra
  Bardzo profesjonalna i życzliwa Pani stomatolog. Szczególnie polecam leczenie kanałowe. Nie ma mowy o żadnym naciąganiu finansowym. Na prawdę polecam!
  Aleksandra
 • Nowacka K
  Lekarz bardzo kompetentny. W sposób rzeczowy i profesjonalny podchodzi do pacjenta. Pacjent jest przyjmowany z usmiechem na ustach, w miłej atmosferze. Widać,że Pani Doktor kocha swojA pracę. A do tego bardzo profesjonalnie wyszkolony Personel. POLECAM.
  Nowacka K
 • Piotr
  Jestem zachwycona podejściem do pacjenta. Nigdy tak się nie czułam u stomatologa. Opieka przez cały czas, wszystko mi wytłumaczono. Miałam czas by podjąć właściwą dla mnie decyzję. Jest to najlepszy dentysta jakiego spotkałam w życiu. Polecam gorąco Panią Doktor!!!
  Piotr
 • Konrad Smyrek
  Polecam z całego serca. Usługi są drogie - to prawda, ale z drugiej strony mamy pewność do najlepszego stomatologa w Opolu. Pani dr Baron podchodzi do każdej osoby profesjonalnie, tłumaczy każdy krok w leczeniu w sposób zrozumiały. Między nią a klientami nawiązuje się przyjemna atmosfera. Personel również jest bardzo miły. Widać od razu że nie pracują tam pod przymusem tylko każdy robi to, co lubi. Poza tym gabinet jest zawsze czysty, i jeżeli chodzi o nowinki dentystyczne również idzie razem z postępem.
  Konrad Smyrek
 • Anette Catherine
  Panicznie bałam się dentysty, ale w tym gabinecie panuje tak miła atmosfera, że pacjent dosłownie zapomina gdzie sie znajduje! Poza tym leczenie jest bezbolesne. Jest naprawdę miło i profesjonalnie. Każdemu polecam Dr Baron!
  Anette Catherine
 • Danuta
  Leczę się u dr Anny Kowalskiej - Baron już wiele lat. Uważam, że to jeden z najlepszych gabinetów stomatologicznych na Opolszczyźnie. Profesjonalne podejście do Pacjenta na każdym etapie, począwszy od rejestracji, poprzez leczenie, skończywszy na pożegnaniu. Kierowanie kliniką w ten sposób to wielki kunszt i wiele włożonej pracy. Gratuluję i życzę powodzenia. Polecam z całego serca.
  Danuta

Dlaczego warto wybrać naszą klinikę?

Nie jesteśmy typowym gabinetem stomatologicznym. Nie plombujemy zębów i nie wiercimy dziur. Jesteśmy artystami w swoim fachu i wyznaczamy standardy w Polsce. Stosujemy najlepsze materiały stomatologiczne opracowane przy wykorzystaniu nanotechnologii i najnowocześniejszego sprzętu. Gwarantujemy efekt najbardziej zbliżony do naturalnego i trwały przez lata.

W praktyce oznacza to, że:


 • Stosujemy najnowszą technologię, wprowadzamy do naszej kliniki sprzęt najnowocześniejszy, stosowany w renomowanych klinikach w Europie i na świecie.
 • Podchodzimy do Pacjenta holistycznie - nie patrzymy na pojedynczy problem u Pacjenta, a diagnozujemy całościowo. Dajemy od siebie ekstra, ponieważ do gabinetu nie wchodzi "bolący ząb”, czy "kolejny przypadek", a człowiek, który potrzebuje naszej pomocy. Sami jesteśmy ludźmi i wiemy jak ważna jest troska i szacunek.
 • Przestrzegamy wszystkich procedur medycznych.
 • Nie oszczędzamy na materiałach i na sprzęcie, po to, by Pacjent otrzymał od nas wszystko, co najlepsze i najskuteczniejsze, po to, by zachował swoje własne zęby do śmierci.
 • Robimy raz, a wyjątkowo dobrze, dlatego dajemy Gwarancję Jakości i Efektu.
 • Stosujemy tylko materiały najwyższej jakości wykonane w nanotechnologii. Są one w pełni bezpieczne i wyjątkowo trwałe. Naszym celem jest zrobić coś "raz, a wyjątkowo dobrze". Stosowane przez nas materiały dają możliwość najbardziej współcześnie szczelnej odbudowy.
 • Stosowane materiały są wyjątkowo wytrzymałe. Ich poziom ścieralności jest niski, ale porównywalny z naturalnym szkliwem zęba. Uzyskujemy efekt najbliższy naturalnemu.
 • W trakcie odbudowy zęba, nasze metody pozwalają uzyskać tzw. "efekt kameleona". To znaczy, że materiały kolorystyką odzwierciedlają naturalny kolor zęba, dopasowują się do kolorystyki zęba, a kolor materiału "pracuje" z kolorem zęba.
 • Dzięki nanotechnologii materiały można idealnie wypolerować, co gwarantuje piękny i naturalny efekt.
 • Nieustannie się szkolimy. Na szkolenia wydaliśmy już ponad 1 milion złotych.
 • Posiadamy bardzo wysokie kwalifikacje i umiejętności poparte certyfikatami.
 • Łączymy doświadczenie z pasją. Dr n. med. Anna Maria Kowalska-Baron jest wirtuozem stomatologii. Jest pasjonatem stomatologii. Swoją pracę traktuje jak tworzenie sztuki. Każdy odbudowany ząb jest hand-made, jest artystyczną odbudową, jest dziełem artystycznym, jest jakby współdziałaniem z Bogiem.
 

Potrzebujesz naszej pomocy?
Umów się na wizytę już dziś!