Problemy ze szkliwem zębowym, które powstają w trakcie leczenia ortodontycznego wynikają głównie z nieprawidłowej higieny wykonywanej przez Pacjenta. Użytkowanie aparatu wiąże się niewątpliwie z utrudnionym szczotkowaniem zębów. Aparaty ortodontyczne w jamie ustnej tworzą liczne powierzchnie, na których może odkładać się płytka bakteryjna. Poszczególne elementy aparatu, jakimi są pierścienie, zamki, łuki i ligatury ograniczają przepływ śliny i możliwość naturalnego samooczyszczania powierzchni zębów.
Resztki pokarmowe mogą łatwo odkładać się w elementach aparatu, a także drażnić tkanki, a to powoduje niszczenie głębszych warstw przyzębia.
Użytkowanie aparatu ortodontycznego powoduje zmianę mikroflory jamy ustnej, a to może prowadzić do gromadzenia się patogennych drobnoustrojów i płytki nazębnej.
Jak więc dbać o higienę jamy ustnej?
Higiena jamy ustnej u osób noszących aparaty stałe jest niezwykle ważna i trzeba poświęcić na nią znacznie więcej czasu. Ważne jest bowiem dotarcie do wszystkich szczelin, powierzchni zębów oraz poszczególnych elementów aparatu.
Oczyszczanie zamków, ligatur oraz łuków uchroni aparat przed przebarwieniami a zęby przed próchnicą. W celu dotarcia do trudno dostępnych miejsc, polecane jest stosowanie specjalnej szczoteczki ortodontycznej, szczotki jednopęczkowej, szczoteczek międzyzębowych oraz pasty do zębów z zawartością fluoru o niskim wskaźniku ścieralności.
Higienę jamy ustnej można też uzupełnić o stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz irygatora stomatologicznego.
Podstawą higieny jamy ustnej jest regularne mycie zębów po każdym posiłku.
dr n. med. Anna Maria Kowalska-Baron