Skąd bierze się nieświeży oddech?

Czy istnieją jakieś sposoby na nieprzyjemny zapach z ust?
11 kwietnia 2016
Jaka jest różnica między szczoteczkami elektrycznymi a sonicznymi?
11 kwietnia 2016

Skąd bierze się nieświeży oddech?

nieświeży oddechNieprzyjemny zapach z ust, tzw. nieświeży bądź przykry zapach z ust jest przypadłością bardzo poważną. Przeszkadza nie tylko osobie, której bezpośrednio dotyczy, ale również osobom z otoczenia. Obecnie przypadłość ta należy do grupy schorzeń, która ma swoją nomenklaturę. Określana jest mianem halitozy. Miętowa guma do żucia, czy cukierki nie rozwiążą problemu. Bardzo ważne jest by znaleźć przyczynę, a przyczyny mogą być różne. Uważa się, że przyczyną chronicznego nieświeżego oddechu jest zwiększone występowanie pewnego rodzaju bakterii, które produkują nieprzyjemne w odbiorze lotne substancje organiczne – siarkowodór i metanotiol.

Bezpośrednią przyczyną, łatwą do wyeliminowania jest spożywanie niektórych produktów tj.: cebula, czosnek, palenie papierosów, picie alkoholu. Po odstawieniu tych produktów zniknie nieświeży oddech.

Inną przyczyną nieświeżego oddechu jest niewystarczająca higiena jamy ustnej. W momencie, kiedy niewłaściwie dbamy o higienę jamy ustnej, nieregularnie czyścimy zęby, w jamie ustnej pozostają resztki jedzenia, które po upływie czasu zaczynają się rozkładać, a to dodatkowo jest pożywką dla bakterii, które namnażają się i to jeszcze bardziej nasila nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli stwierdzimy, że problem tkwi w niewystarczającej higienie jamy ustnej, to należy dokładniej zacząć czyścić zęby i dbać o higienę jamy ustnej. Proponuję, by zgłosić się do lekarza stomatologa, by ten pokazał i nauczył jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej.

Nieświeży zapach mogą powodować zepsute zęby. W jamie ustnej osoby z niewyleczonymi zębami, pokrytymi kamieniem nad- i poddziąsłowym występuje bardzo duża ilość bakterii. Konieczne jest w tym przypadku podjęcie leczenia u stomatologa i problem zniknie.

Kolejna przyczyną nieprzyjemnego zapachu może być suchość ust, u podłoża której leży min.: zmniejszone wydzielanie śliny, która kontroluje mikroflorę w jamie ustnej. Ślina nawilża jamę ustną, pomaga w oczyszczaniu. Zdarza się, że rano budzimy się z nieświeżym oddechem. Suchość w ustach może też być objawem odwodnienia organizmu, któremu można przeciwdziałać zwiększając ilość przyjmowanych płynów. Przyczyną zmniejszenia wydzielania śliny mogą być schorzenia ślinianek, skutki uboczne przyjmowanych leków, bądź nagminne oddychanie przez usta.

Inna przyczyna halitozy to spożywanie małej ilości błonnika. Błonnik wspomaga trawienie i usuwa nieświeży oddech. Czyli zmiana sposobu odżywiania, zmiana nawyków żywieniowych zlikwiduje źródło problemu.

Jednakże nieświeży oddech może być objawem choroby, np.: zapalenia gardła, anginy, zapalenia dróg oddechowych, przewlekłego zapalenia oskrzeli, przewlekłego zapalenia zatok i zatok przynosowych, cukrzycy, refluksu przełyku, niewydolności wątroby lub nerek, zespołu Sjögrena albo nietolerancji laktozy. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem i podjąć leczenie.

dr n. med. Anna M. Kowalska-Baron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *