Czy istnieją jakieś sposoby na nieprzyjemny zapach z ust?

Czy płukanki do płukania jamy ustnej są potrzebne?
11 kwietnia 2016
Skąd bierze się nieświeży oddech?
11 kwietnia 2016

Czy istnieją jakieś sposoby na nieprzyjemny zapach z ust?

zapach z ustJeśli cierpisz z powodu nieprzyjemnej woni z ust lub stałego nieprzyjemnego oddechu, zapewne szukasz sposobów na zaradzenie temu problemowi. Oto niektóre wskazówki, jak można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Nieprzyjemnej woni z ust można skutecznie zapobiec, przestrzegając regularnej higieny jamy ustnej – myjąc zęby dwa razy dziennie i codziennie je nitkując. Jest również kilka innych sposobów, które warto włączyć do rutynowej higieny jamy ustnej. Należy pamiętać, by dbać o świeżość szczoteczki. Upewnij się, że wymieniasz ją co 3-4 miesiące, nawet jeśli nie masz nieprzyjemnego oddechu. Trzymaj zapasową szczoteczkę w pracy – dzięki temu możesz zawsze umyć zęby po kawie czy lunchu.

Równie istotne w zapobieganiu nieprzyjemnej woni z ust jest picie dużej ilości wody. Utrzymywanie wilgoci w jamie ustnej pomaga zminimalizować znajdującą się w niej ilość bakterii, które powodują nieprzyjemny oddech.

Możesz również wziąć pod uwagę drapaczkę do języka. Drapaczki są stosunkowo niedrogie i dostępne w większości aptek. Często reklamowane są jako sposób na pozbycie się nieprzyjemnego oddechu, trzeba jednak przyznać, że istnieje mało badań wykazujących ich większą skuteczność w porównaniu do codziennego mycia języka szczoteczką do zębów. Wypróbowanie drapaczki na pewno jednak nie zaszkodzi. Jest też bardzo łatwa w użyciu. Wystarczy przyłożyć drapaczkę z tyłu języka i przesunąć do przodu, naciskając delikatnie, ale pewnie, wzdłuż języka.
Przestrzegając tych porad na pewno pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu z ust.

  1. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie, zawsze rano i przed snem, przez co najmniej dwie minuty. Nie zapominaj też o oczyszczeniu języka. Poproś swojego dentystę o radę, a on powie Ci jak prawidłowo szczotkować zęby i oczyszczać język.
  2. Używaj szczoteczek dostosowanych do swoich potrzeb. Twój dentysta doradzi Ci, jaki model szczoteczki najlepiej spełni Twoje indywidualne wymagania w zakresie higieny jamy ustnej. Stosuj tez nici dentystyczne, dzięki którym usuniesz płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe z trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych.
  3. żywaj past do zębów, które zawierają składniki antybakteryjne (np. triklosan) – pomagają bronić się przed nieświeżym oddechem.
  4. Regularnie kontroluj stan zdrowia swoich zębów podczas wizyt w gabinecie dentystycznym – tylko Twój dentysta może przeprowadzić profesjonalny zabieg oczyszczania zębów, zabieg dzięki któremu pozbędziesz się z jamy ustnej tych bakterii, z którymi trudno poradzić sobie samodzielnie.

dr n. med. Anna M. Kowalska-Baron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *