Jaka jest różnica między szczoteczkami elektrycznymi a sonicznymi?

Skąd bierze się nieświeży oddech?
11 kwietnia 2016
Szczoteczki międzyzębowe
11 kwietnia 2016

Jaka jest różnica między szczoteczkami elektrycznymi a sonicznymi?

szczoteczki soniczneSzczoteczki elektryczne posiadają wbudowane baterie i silnik elektryczny, dzięki czemu podczas mycia główka wykonuje równocześnie ruchy pulsacyjne, rotacyjne i oscylacyjne z bardzo wysoką częstotliwością. Częstotliwość w szczoteczkach elektrycznych najczęściej wynosi od 10 000 do 40 000 ruchów pulsacyjnych oraz od 2000 do 10 000 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych na minutę.

Aby dokładnie umyć zęby szczoteczką elektryczną wystarczy użyć ledwie 1/3 siły nacisku, jakiej używa się do czyszczenia zębów szczoteczką tradycyjną, manualną.

Uproszczoną wersją szczoteczki elektrycznej jest szczoteczka wibracyjna. Używa się jej jak zwykłej manualnej, z tym, że proces mycia wspomagany jest wibracjami główki. Przez to pasta lepiej się pieni, a płytka nazębna oraz przebarwienia są skuteczniej usuwane ze szkliwa.

Innym rodzajem szczoteczek elektrycznych są szczoteczki soniczne. Główka szczoteczki wprawiona w pulsacyjny ruch emituje ultradźwięki, które rozbijają płytkę nazębną oraz usuwają bakterie. Częstotliwość waha się w granicach od 15 000 do 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę.

Tego rodzaju szczotki są jeszcze delikatniejsze i skuteczniejsze, aniżeli zwykłe szczoteczki elektryczne. Czyszczenie uzębienia odbywa się bowiem nie tyle przez mechaniczne ścieranie osadu, lecz przede wszystkim przez niesłyszalne dla ludzkiego ucha dźwięki o wysokiej częstotliwości.

Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i soniczne zalecane są dla osób, które mają ograniczone możliwości manualne: dla małych dzieci oraz niepełnosprawnych umysłowo lub ruchowo. Oczywiście nie oznacza to, że pełnosprawni dorośli nie mogą sobie sprawić takiego sprzętu. Każdemu, komu zależy na wygodzie, dokładnym i łatwym czyszczeniu zębów- gorąco polecam.

Zarówno szczoteczki elektryczne jak i soniczne wyposażone są w szereg dodatków, które w jeszcze większym stopniu ułatwiają dbanie o higienę jamy ustnej. Są to np.: czujnik siły nacisku, sygnalizator czasu mycia zębów, regulacja prędkości, sygnalizator naładowania/rozładowania baterii.

Czujnik siły nacisku wyłączy ruchy pulsacyjne szczoteczki w momencie, kiedy zbyt mocno dociska się ją do zębów. Dzięki temu nie dojdzie do podrażnień i uszkodzeń dziąseł.

Sygnalizator czasu mycia zębów działa na dwa sposoby. Po pierwsze sygnał dźwiękowy włącza się co 30 sekund, przypominając o rozpoczęciu mycia kolejnej części uzębienia. Po drugie uruchamia się po dwóch minutach, informując, że należy skończyć mycie zębów.

Regulacja prędkości pozwala na dostosowanie prędkości ruchów szczoteczki do indywidualnych potrzeb.

Sygnalizator naładowania/rozładowania baterii przypomni odpowiednim kolorem świecenia diody o konieczności naładowania szczoteczki.

Należy również pamiętać, że co 3-4 miesiące należy wymieniać końcówki. Do wyboru jest cały arsenał – o różnej twardości, do mycia i do polerowania zębów, a także do czyszczenia języka.

dr n. med. Anna M. Kowalska-Baron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *