Piaskowanie zębów to zabieg mający na celu usunięcie nalotu nazębnego, wszelkich osadów oraz przebarwień ze wszystkich powierzchni zębów, których nie jesteśmy sami w stanie usunąć przy codziennym szczotkowaniu zębów.
Wykonywany jest za pomocą tzw. piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które emituje pod wysokim ciśnieniem strumień wody z dodatkiem drobin czyszczących i powietrza.
Zabieg piaskowania jest zabiegiem uzupełniającym zabieg skalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego.
Po zabiegu piaskowania zęby są idealnie doczyszczone oraz wypolerowane.
Dopełnieniem zabiegu jest fluoryzacja, czyli zabezpieczenie zębów preparatem z fluorem, który wnikając w powierzchnię zębów chroni go przed próchnicą.
Usuwanie złogów nazębnych należy traktować jako regularny zabieg profilaktyczny. W zależności od trybu życia i stanu uzębienia, piaskowanie przeprowadza się nawet co kilka miesięcy.
Szczególnie często zabiegowi piaskowania powinni poddawać się palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty.
Częstsze piaskowanie zaleca się także po założeniu aparatu ortodontycznego.
Zabieg piaskowania stosuje się także jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem zębów.
Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, a wszelkie niedogodności i ewentualne podrażnienia ustępują zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu.
Po zabiegu przez pierwsze 3 godziny pacjenci powinni wstrzymać się od palenia papierosów, spożywania herbaty, kawy, wina lub innych barwiących napojów gdyż w tym okresie zęby podatne są na przebarwienia.
Po tym czasie można powrócić do normalnego trybu życia.
Piaskowanie nie jest w stanie usunąć trwałych przebarwień, takich jak wrodzone zaburzenia rozwojowe szkliwa, przebarwienia poantybiotykowe czy początkowe plamy próchnicowe.
Pacjenci powinni pamiętać jednak, iż aby jak najdłużej utrzymać efekt estetyczny należy zachowywać jak najlepszą higienę jamy ustnej.
dr n. med. Anna Maria Kowalska-Baron