ADA: fluor od pierwszego zęba dziecka

Palenie a stan jamy ustnej
11 kwietnia 2016
Co to jest rak jamy ustnej?
11 kwietnia 2016

ADA: fluor od pierwszego zęba dziecka

FluorADA (American Dental Association)zweryfikowała wskazania dotyczące używania przez dzieci pasty do zębów z fluorem. Zgodnie z opinią Council on Scientific Affairs, dzieci powinny używać pastę z dodatkiem fluoru już po pojawieniu się pierwszego zęba.

Początkowo ilość pasty z fluorem powinna być śladowa. Natomiast dla dzieci od trzeciego do szóstego roku życia ta ilość określona została jako małe ziarenko groszku.

Wcześniejsze stanowisko w tej sprawie Rady Naukowej ADA było takie, że dzieci do drugiego roku życia powinny szczotkować zęby bez pasty, tylko szczoteczką zwilżoną czystą wodą. Pomiędzy drugim a szóstym rokiem życia ADA dopuszczała użycie pasty z fluorem (w niewielkiej ilości, określanej jako ziarenko grochu).

W USA Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oraz Food and Drug Administration, a także ADA (American Dental Association), a przede wszystkim WHO – wszystkie te organizacje stoją na stanowisku, że fluoryzacja nie przynosi skutków ubocznych i ma zbawienny wpływ na stan uzębienia społeczeństw.

Opinie te, szczególnie w sprawie fluoryzowanych past dla najmłodszych dzieci, nie wpływają na zmniejszenie obaw części środowiska lekarzy dentystów co do możliwości pojawienia się fluorozy w przypadku zbyt powszechnego stosowania fluoru. Choroba, której objawy występują w szkliwie zębów, kościach i ścięgnach, pojawia się wówczas, gdy jest zbyt duża zawartość fluoru w wodzie pitnej i pożywieniu. U dorosłych fluoroza prowadzić może nawet do uszkodzenia nerwów, ale choroba jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, których organizm pozostaje w okresie dynamicznego rozwoju.

Na cenzurowanym jest fluoryzowana woda. Stephen Peckham z University of Kent Centre for Health Service Studies, Canterbury, informuje, że zauważono znacząco wyższy poziom zapadalności na niedoczynność tarczycy w rejonach, w których zawartość fluoru przekracza 0,7 mg na litr. Naukowiec przyznał jednocześnie, że w badaniach nie udało uwzględnić się wpływu na zdrowie człowieka zawartości fluoru w spożywanych pokarmach lub zawartych w materiałach służących ochronie zębów.

/Źródło Infodent 24.pl
Fluor w paście do zębów (foto: freedigitalphotos)/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *