Wielu Pacjentów pyta, „Dlaczego moje zęby nie są białe? Tak o nie dbam, a nie są śnieżnobiałe!”
Musimy wiedzieć, że każdy człowiek ma inne zęby. Ciemny odcień szkliwa może być naturalnym kolorem, niekoniecznie musi świadczyć o złej higienie bądź o chorobie.
Zęby mogą być silne i zdrowe, mimo że nie są śnieżnobiałe. Jest wiele czynników, które powodują, że nasze zęby nie są idealnie białe. Główną rolę odgrywają tu uwarunkowania genetyczne, na które niestety nie mamy wpływu. Pozostałe najistotniejsze czynniki to: nasz wiek, dieta, zażywane leki, głównie antybiotyki, ewentualne palenie papierosów, uszkodzenia zębów.
Wracając do wieku. Młodzi ludzie mają zęby jaśniejsze. Spowodowane jest to tym, że ząb młody posiada większą ilość szkliwa. Szkliwo jest jaśniejsze.
Z wiekiem zmniejsza się ilość szkliwa. Jest ono coraz cieńsze na skutek starcia i przebija przez nie zębina która ma zabarwienie od żółtego do ciemnobrązowego. W związku z tym, z wiekiem zęby stają się bardziej żółte i jest to proces naturalny.
Również to, co jemy i pijemy znacząco wpływa na kolor zębów. Istnieje szereg produktów, które sprawiają, że zęby ciemnieją lub żółkną. Najbardziej na kolor naszego szkliwa wpływają: czerwone wino, kawa, herbaty, kolorowe napoje gazowane, jagody.
Bardzo niekorzystny wpływ na kolor zębów ma palenie tytoniu. Osad nikotynowy powstaje na powierzchni zębów bardzo szybko. Ma intensywny kolor i jest trudny do usunięcia.
Jak wcześniej wspomniałam również zażywane antybiotyki wpływają na odcień naszych zębów. Szczególnie, jeżeli w dzieciństwie zażywaliśmy większe ilości antybiotyków z grupy tetracyklin możemy oczekiwać, że zęby będą w odcieniu żółto- szarym.
dr n. med. Anna Kowalska – Baron