Czy istnieją inne szczoteczki do mycia zębów niż manualne?

Szczoteczki międzyzębowe
11 kwietnia 2016
Od czego zależy kolor zęba?
11 kwietnia 2016

Czy istnieją inne szczoteczki do mycia zębów niż manualne?

szczoteczki do zębówSzczoteczki do zębów można podzielić na kilka rodzajów: manualne, specjalistyczne, elektryczne oraz soniczne.

O szczoteczkach manualnych była mowa w naszych poprzednich artykułach. Teraz przybliżę nieco czym są szczotki specjalistyczne. Dzielimy je na: jednopęczkowe, ortodontyczne, pooperacyjne oraz międzyzębowe.

Szczoteczka jednopęczkowa, jak sama nazwa wskazuje, wyposażona jest tylko w jeden pęczek włosia umieszczony na wyprofilowanej szyjce, która równocześnie stanowi główkę. Niewielka powierzchnia i zagięta główka ułatwiają czyszczenie w okolicach szyjek zębowych oraz trudno dostępnych miejsc. Szczotki te zalecane są dla osób, które posiadają nierówne uzębienie. Włosie tradycyjnych szczoteczek obejmuje swoją powierzchnią 2 – 3 zęby. Szczotką jednopęczkową szczotkujemy każdy ząb osobno. Tego rodzaju szczoteczki pomagają również utrzymać higienę jamy ustnej dla osób z aparatami nazębnymi, implantami i mostami dentystycznymi. Powinni je rozważyć również pacjenci, którzy mają korony i mosty dentystyczne.

Szczotki ortodontyczne – przeznaczone są dla osób noszących aparaty nazębne. Z wyglądu przypominają tradycyjne szczoteczki, różnica polega na ułożeniu pęczków włókien. Na zewnątrz główki są dłuższe i nieco twardsze, w środku natomiast – krótsze i delikatniejsze. Włosie jest wystopniowane ku środkowi i tym samym pozwala na objęcie zamków i drucików aparatu podczas czyszczenia.

Szczotki pooperacyjne – skierowane są do osób po chirurgicznych zabiegach dentystycznych. Wyposażone są w bardzo gęste i miękkie włosie. Pozwalają na bezbolesne mycie zębów i dziąseł. Mają również mniejszą główkę od szczoteczki standardowej, dzięki czemu łatwiej dozować siłę z jaką czyszczone są poszczególne powierzchnie jamy ustnej.

Szczoteczki międzyzębowe – ze względu na to, że wiedza na ich temat jest bardzo obszerna proponuję zająć się tym zagadnieniem w następnym artykule.

dr n. med. Anna M. Kowalska-Baron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *