Jak chciałbyś, aby stomatolog odbudował Twoje zęby?

Czy pasty do zębów zawierają elementy ścierne?
11 kwietnia 2016
Zwieńczenie przeprowadzonej przez naszą Placówkę akcji badań przesiewowych
11 kwietnia 2016

Jak chciałbyś, aby stomatolog odbudował Twoje zęby?

IV PoTak, by przypominały pas startowy? Czy może były jak rzeźby wybitnego artysty?

Obecnie, w dobie nowoczesnych technologii, mamy do wyboru cały szereg materiałów służących do wypełnienia i odbudowy zębów. Bardzo często Pacjenci nie mają wiedzy i świadomości jakimi materiałami mają wypełniane ubytki w zębach. Niektórych Pacjentów nawet to nie interesuje. Przychodzą do gabinetu by „zakleić ząb” lub „zakleić dziurę w zębie”. Nie mają świadomości, że od rodzaju materiału, a także od sposobu jego założenia i ukształtowania zależy bardzo wiele, m.in: trwałość wypełnienia, szczelność, kolor oraz oddziaływanie na cały układ stomatognatyczny, czyli na sąsiednie zęby, mięśnie, stawy.

Dlatego kochany Pacjencie, dopytując się bądź porównując ceny w gabinetach stomatologicznych dopytuj także, a może przede wszystkim, o rodzaje stosowanych materiałów. Materiał materiałowi nierówny. Rodzaj dobranego wypełnienia, tzw. plomby zależy od kilku czynników. Są to m.in. grubość pozostałych ścian ubytku, siły jaka działa na ząb podczas gryzienia.

Inne wypełnienia stosuje się do odbudowy zębów po usunięciu próchnicy, zupełnie inne do odbudowy zęba po leczeniu endodontycznym, a jeszcze inne pod odbudowę protetyczną.

W naszym gabinecie stosujemy materiały kompozytowe. Jestem do nich najbardziej przekonana, jestem ich fanką. Materiały te stosuję dlatego, że są jednymi z najmniej inwazyjnych sposobów leczenia. Kompozyty w stanie plastycznym dają lekarzowi możliwość perfekcyjnego formowania i modelowania kształtu powierzchni. Lekarz może dobierać odpowiednie kolory materiału, odcienie i przezierności, tak aby efekt finalny był perfekcyjny. Tak, aby odbudowany ząb był nie do odróżnienia od zęba naturalnego.

Idealna plomba, czyli idealne wypełnienie, powinno być wytrzymałe, o ścieralności porównywalnej do ścieralności zęba, wysoce estetyczne, nieszkodliwe dla zdrowia. Niestety, nie można jednoznacznie odpowiedzieć, który typ wypełnienia jest najlepszy dla wszystkich Pacjentów. Dobór materiału, który jest najlepszy w danej sytuacji, zależy od lekarza stomatologa, a nie od Pacjenta. Proszę pamiętać, że decydując się na tańszy rodzaj wypełnienia oszczędzacie Państwo tylko pozornie i często chwilowo. Ze względu na grzeczność, nie wspomnę tu o wypełnieniach refundowanych przez NFZ…

Za trwałość wypełnienia odpowiedzialne są dwie osoby: lekarz oraz PACJENT. Lekarz stomatolog dba o to, by założone wypełnienie było szczelne (by nie doszło do powstania próchnicy wtórnej), bardzo dokładnie dopasowane do zgryzu i było wypolerowane, co utrudnia odkładanie się płytki nazębnej. Pacjent natomiast odpowiedzialny jest za prawidłowe utrzymanie higieny jamy ustnej. W przypadku zaniedbania w tej kwestii dochodzi do powstania próchnicy wtórnej i wypełnienie nadaje się wówczas do wymiany.

Efekt stosowania wypełnień kompozytowych w naszym gabinecie jest taki, że nikt nie jest w stanie zauważyć różnicy między wypełnieniem kompozytowym a naturalnym zębem.

Pacjenci Anident Centrum Stomatologii Estetycznej w Opolu cieszą się pięknym i zdrowym uśmiechem.

dr n. med. Anna M. Kowalska-Baron

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *