Czy pasty do zębów zawierają elementy ścierne?

Czy wybielające pasty do zębów naprawdę wybielają?
11 kwietnia 2016
Jak chciałbyś, aby stomatolog odbudował Twoje zęby?
11 kwietnia 2016

Czy pasty do zębów zawierają elementy ścierne?

pasta dp zębówŚrodki ścierne stanowią jeden z głównych składników pasty do zębów i odpowiadają za jej właściwości czyszczące, umożliwiając usuwanie osadów nazębnych. Stanowią 20-60% składników pasty i poza funkcją w procesie czyszczenia stanowią główny element podłoża pasty decydujący o jej konsystencji. Do związków chemicznych najczęściej zastosowanych jako składniki ścierno-polerujące należą: związki wapnia, krzemionka, hydroksyapatyty, związki glinu, sproszkowane tworzywa sztuczne. Ścieralność past określana jest najczęściej współczynnikiem RDA – określa ścieralność dla zębiny oraz REA – określa ścieralność dla szkliwa.

Badania wykazały, że dla większości past występujących na rynkach europejskich wartości RDA wahają się w granicach 30-190. Około 80% dostępnych past na rynku wykazuje wskaźnik RDA poniżej 100, natomiast w pastach dla palaczy wskaźnik ten przekracza 100. Zalecany wskaźnik RDA dla past winien mieścić się w przedziale 30-70. Ścierność past do zębów jest bardzo istotna, ponieważ nadmierne szczotkowanie zębów pastami o zbyt wysokich współczynnikach RDA i REA może mieć destrukcyjny wpływ na szkliwo i zębinę. W konsekwencji może powodować obnażanie szyjek zębowych i nadwrażliwości zębów. Jeśli natomiast pasta o zbyt wysokim poziomie abrazyjności będzie używana jednocześnie ze źle dobraną, zbyt twardą szczoteczką do zębów, przy zastosowaniu nieprawidłowej techniki szczotkowania, może to prowadzić do powstawania ubytków klinowych. Jednoczesne wystąpienie wszystkich czynników może się wydawać mało prawdopodobne. Jednak zdarza się dość często. Wynika to z błędnego przekonania Pacjentów, że im bardziej ścierna jest pasta i im mocniej się nią szczotkuje zęby, tym lepiej się je oczyszcza i zapobiega rozwojowi próchnicy. To szkodliwe przekonanie niestety jest dość popularne pośród Pacjentów.

Wielu producentów popularnych na rynku past do zębów nie chce się pochwalić współczynnikiem RDA oraz REA, w związku z czym nie znajdziemy tego wskaźnika na etykiecie. Oznacza to tylko jedno: wskaźnik RDA jest wysoki, zbyt wysoki! Proponuję, by takiej pasty po prostu nie kupować. Zachęcam do szczegółowego czytania etykiet i do kupowania pasty dedykowanej naszym problemom z zębami i dziąsłami. Pasta, którą stosuje sąsiadka niekoniecznie będzie dobra dla nas.

dr n. med. Anna M. Kowalska-Baron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *