20 marca – Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej
12 kwietnia 2016
Św. Apolonia – patronka dentystów i wszystkich cierpiących z powodu bólu zęba
12 kwietnia 2016

20 marca – Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

W tym dniu na całym świecie jest mowa o konieczności dbania o jamę ustną bez względu na wiek.

W związku z tym kolejny cykl artykułów dotyczyć będzie prawidłowej higieny jamy ustnej, oraz profilaktyki.

Jak wskazują wyniki raportu z badania przeprowadzonego przez Fundację dr Laskus, świadomość Polaków w zakresie higieny jamy ustnej jest wciąż niewystarczająca.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony jest wprawdzie tylko raz w roku, ale jest doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę na fakt, że o odpowiedniej higienie jamy ustnej należy pamiętać na co dzień.

Tylko systematyczne działania przyniosą oczekiwany rezultat i pozwolą zmienić złe nawyki społeczeństwa, a co za tym idzie przywrócą piękne, zdrowe uśmiechy na twarzach wszystkich Polaków.

Badania Fundacji dr Laskus objęły 1 000 osób z całej Polski.

W części poświęconej higienie jamy ustnej przeanalizowano następujące czynniki: częstotliwość mycia zębów, częstotliwość wizyt u dentysty, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych, a także częstość decydowania się na zabiegi higienizacyjne przeprowadzane profesjonalnie w gabinetach stomatologicznych.

Wyniki pokazują, że istnieje potrzeba położenia nacisku na działania edukacyjne związane z higieną jamy ustnej.

Analizując różne sposoby dbania o higienę jamy ustnej, zdecydowanymi liderami są mieszkańcy województwa podlaskiego (aż w 4 na 5 ocenianych aspektów zajęli pierwsze miejsce).

Niewiele gorzej wypadli mieszkańcy województw świętokrzyskiego, pomorskiego i śląskiego.

W najmniejszym stopniu o stan uzębienia dbają mieszkańcy województwa OPOLSKIEGO, podkarpackiego, lubelskiego i małopolskiego.

„Niestety, w obszarze zdrowia jamy ustnej Polacy wypadają raczej słabo. Nie napawa optymizmem fakt, że nasz kraj zajmuje 15. miejsce w światowym rankingu państw, w których próchnicę uznano za chorobę społeczną” – mówi dr n. med. Agnieszka Laskus, jeden z fundatorów Fundacji dr Laskus. „Mniej lub bardziej zaawansowaną postać próchnicy ma 90-99% dorosłych Polaków! Dla porównania, z tego rodzaju problemem boryka się jedynie 15% mieszkańców krajów skandynawskich.- Dental Tribune

dr n. med. Anna Maria Kowalska-Baron

Komentarze są wyłączone.